X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

کِم سِنتر

روتامتر چیست؟

یکی از وسایل پر کاربردی که امروز می خواهیم به شما معرفی نماییم روتامتر می باشد. روتامتر نوعی دبی سنج است که می تواند دبی سیال عبوری از یک لوله را برای ما اندازه گیری نماید. این سیال می تواند مایع و یا گاز باشد.

استفاده از روتامتر برای اندازه گیری دبی بسیار رواج دارد. روتامتر از یک مجرای مخروطی تشکیل می شود که درون آن یک شناور موجود می باشد. 

 

در اثر عبور جریان سیال از پایین به بالای روتامتر، نیروی مقاومی به این شناور وارد می شود و آن را به طرف بالا حرکت می دهد. با بالا رفتن شناور، سطح مقطع روتامتر افزایش یافته و لذا سطح جریان میان شناور و مجرای مخروطی روتامتر افزایش می یابد.

 

شناور تا جای بالا می رود که نیروی مقاوم سیال، نیروی ارشمیدس و وزن سیال یکدیگر را خنثی نمایند و سیستم به حالت تعادل برسد. در این صورت مکان شناور که به صورت مستقیم از روی روتامتر خوانده می شود، معرف دبی جریان می باشد. هر چه دبی جریان عبوری از روتامتر بیشتر باشد، محل شناور بالاتر خواهد بود.

روتامتر

روتامتر

 

از کاربردهای روتامتر می توان به آزمایشگاه ها، سیستم های تأسیساتی و به طور کلی تمام جاهایی که دانستن دبی یک جریان سیال لازم باشد اشاره نمود. 

روتامتر

روتامتر

روتامتر

 

برای تهیه روتامتر باید به فروشگاه های تأسیساتی مراجعه نمایید. در تهران این فروشگاه ها بیشتر در خیابان طالقانی حوالی خیابان بهار موجود می باشند که در شکل زیر مکان آن ها نشان داده شده است.

روتامتر

 

 

گروه مدرسه اینترنتی سایت تبیان - تهیه : پوریا میرعشقی

تنظیم : نسرین صادقی

نظرات (2)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام
حال و احوال چطوره بعد از مدت ها بالاخره
آپ____________________________م
آپ____________________________م
آپ____________________________م
آپ____________________________م
منتظر حضور گرمتان هستم
بای تا های
دوشنبه 17 خرداد‌ماه سال 1389 ساعت 14:21
امتیاز: 0 0
باحال بود چیزی یاد گرفتیم
چهارشنبه 27 بهمن‌ماه سال 1395 ساعت 18:21
امتیاز: 0 0