X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

کِم سِنتر

انواع ماسک های ایمنی

انواع ماسک های محافظ شیمیایی

مقدمه:

مسئله حفاظت در مقابل عوامل شیمیایی بسیار مهم بوده و شخص با توجه به آن می‌تواند خود را در شرایط سخت زنده نگه دارد و ماموریت خود را با ایمنی کامل درمحیط آلوده به پایان رساند. اما احتمالاً وی ناچار است فشارهای روانی ناشی از تنش‌های‌گرمایی، محدودیت‌های بینایی وگفتاری و شنوایی و نیز مشکلات عدم چالاکی را تحمل کند. در نتیجه‌ کیفیت انجام ماموریت افت خواهدکرد. این حفاظت شامل لباس حفاظتی شخصی، ماسک و تجویز دارو می‌باشد. در این مقاله انواع ماسک ها،خصوصیات و ویژگی های آن ها و خلاصه ای از تاریخچه ساخت انواع ماسک ها بررسی می شود. اولین ماسک‌هایی‌که ساخته شد شامل بالشتک های گاز پانسمان فشرده شده بود و این قسمت توسط تسمه های چرمی که از پشت سر عبور می‌کرد روی صورت محکم می شد. همچنین آلمان‌ها برای اولین بار ماسک های اختصاصی ارائه نمودندکه دارای لنزهایی از جنس شیشه یا میکا و یک فیلتر کامل برای تنفس فرد استفاده‌کننده از ماسک بود. در طرح‌های دیگرمانند ماسک‌های ابتدایی انگلیسی‌که جزء کلاه خودهای ضدگاز طبقه بندی می‌شدند شبیه به کیسه‌ های پارچه ای هستند که عدسی ها در آن تعبیه شده است. محل منفذ تنفس بین پوشش دندان ها و قسمت بالایی یقه لباس در نظرگرفته شده است. خلاصه اینکه با گذشت زمان ماسک هایی با قابلیت نفوذناپذیری بالا به عوامل شیمیایی با امکانات بیشتر ساخته شدند تا یک فرد را در مقابل عوامل شیمیایی با آرامش بیشتر حفاظت کرده و در زنده ماندن و انجام ماموریت به او کمک کند.

انواع ماسک‌ها

ماسک‌های انگلیسی s10 , s6

ماسک رایجی‌که در ارتش انگلیس استفاده می‌شود مدلs10 ( شکل 1) می باشد که جایگزین مدل قدیمی تر s6 (شکل 3) شده است. ماسک مدل s8 که نامناسب تشخیص داده شد هرگز استفاده نشد. ماسک مدل s10 بریتانیا به طورکلی صورت را می پوشاند و توسط بندهای چرمی قابل تنظیم روی صورت محکم می شود.

این ماسک میدان‌ خوبی دارد زیرا که از دو عدسی با جنس پلی‌کربنات ساخته شده است. قوطی فیلتر ممکن است در سمت چپ یا راست دست نصب شود. محل نوشیدن در این ماسک طراحی و درقسمت دماغه ماسک ابزاری برای عبور صدا در نظر گرفته شده است. صداهای خفیف به وضوح شنیده می شود و یک بلندگو برای تشدید صدا ساخته شده که به خوبی روی ماسک جاسازی می شود.

ماسک های روسی: MM-1 ، 41-M و M10M
روسیه حداقل چهار ماسک سازمانی طراحی کرده است. ماسک ‌MM-1، ماسک 41-M (جنگ جهانی دوم) ماسک M10M (شکل 4) (کپی ماسک M10 امریکائی) و ماسک خاصی برای نیروهای زرهی تانک و نفر برهای زرهی‌که دارای عدسی‌های پهن است و به فردی‌که آن را پوشیده اجازه می‌دهد از عینک های دید درشب و وسایل اپتیکی دیگر استفاده نماید. ماسک MM-1لوله ای برای تنفس دارد که شبیه به خرطوم است و به جعبه فیلتر منتهی می‌شود. طراحی و ساخت این ماسک بسیار قدیمی است. این ماسک ها صورت و قسمت بالای سر را می پوشانند و می‌تواند برای بعضی از افراد محدودیت تنگی را داشته باشد. این ماسک نیز دارای دو عدسی است و بهتر دیدن را ممکن می‌سازد. ماسک 41- M طرح قدیمی دیگری است که شاید در آینده تعویض شود. ماسک های ارتش های ناتو عدسی های چند منظوره دارند. آخرین طرح ماسک روسی مدل M10M می باشدکه طراحی پیشرفته داشته و به نظر می رسد تمام اهداف مربوط به پوشیدن یک ماسک را برآورده می‌کند و شاید این ماسک جایگزین نمونه های قدیمی تر شود.

ماسک اتریشی
اتریشی‌ها سطح کیفی ماسک های بنددار را که با باطری کار می‌کند توسعه دادند و در این‌حالت سیستم بسته ای برای کسی‌که آن را پوشیده فراهم می آورد این ماسک بیش از 300 لیتر هوا در دقیقه برای پوشنده آن تامین می کند. این سیستم به عنوان یک وسیله تصفیه هوا شناخته می‌شود و حتی اگر درجه حرارت محیط بالا باشد فردی که آن را پوشیده در راحتی کامل به سر می برد.

ماسک محافظ عملیاتی M9A1 آمریکایی
این ماسک برای تیم های ویژه ارتش طراحی شده است. این تیم شامل افراد برگزیده و متخصص مصرف مواد منفجره ( (EOD هستند. این افراد برای عملیات در محیط های کاملا آلوده آموزش دیده‌اند. هنگامی‌که این ماسک همراه با سرپوش TAP ( محافظت کننده از عوامل سمی ) مورد استفاده قرارگیرد، صورت، چشم ها و سیستم تنفسی فرد استفاده‌کننده را در مقابل عوامل گازی حفاظت خواهد کرد. این ماسک همچنین جهت محافظت صورت و چشم‌ ها در مقابل عوامل آئروسل نیز کاربرد دارد. ماسک فوق دارای یک فیلتر قوطی شکل M11 است که بر روی گونه چپ و یا راست ماسک نصب می شود. این ماسک در اندازه‌های کوچک، متوسط و بزرگ در دسترس است.

ماسک های حفاظتی سری M17آمریکایی
ماسک های سری M17 (شکل 5) برای محافظت صورت و چشم ‌ها و دستگاه تنفسی شخص در مقابل عوامل شیمیایی و بیولوژیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما قادر به حفاظت شخص در مقابل بخارات آمونیوم و منواکسید کربن نیستند. این ماسک ها در فضاهای محدود شده ای‌که در آنجا اکسیژن اتمسفری باشد ( کمتر از 18% ) موثر نیستند. ماسک M17A1 شامل یک صورت بند لاستیکی و دو فیلتر قابل تعویض M13A2 M1, است. بر روی قسمت صورت بند ماسک دهانه‌ هایی برای عدسی‌های چشمی از، محل قرار گرفتن بینی و دریچه‌های خروجی و ورودی صدا تعبیه شده است. جنس عدسی‌های چشمی از پلاستیک شفاف بوده و دور حفره هایی که عدسی‌ها در آن‌ها واقع شده‌اند به وسیله حلقه های فلزی درزگیری شده است. بر روی این حلقه های فلزی وسایلی به منظور محافظت عدسی چشمی از خراشیدگی وجود دارد. ماسک M17 در سه اندازه طراحی شده است.
مدل های کامل‌تر ماسک M17 نیز وجود دارد. ماسک M17A1 یک نمونه از آن هاست. این ماسک دارای دو لوله اضافی است و یک لوله برای نوشیدن مایعات و دیگری جهت رساندن داروهای هوش آور مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه دیگر ماسک، M17A2 است که این ماسک لوله‌ای جهت نوشیدن مایعات دارد اما فاقد لوله دوم است. ماسک M17A2 ماسک ارجح در ارتش امریکا است. ماسک های M17A1,M17A2 درچهار اندازه طراحی شده اند.

ماسک M24
این ماسک توسط خلبانان و خدمه هواپیما استفاده می شود و آن ها را چه در هوا و چه در زمین در مقابل عوامل شیمیایی و بیو لوژیکی تنفسی محافظت می کند. ماسک محافظ هواپیماییM24 شامل صورت بند حاوی محل استقرار میکروفن لوله خرطومی M8 ، یک قوطی فیلتر M10A1 ویک حامل ماسک M17 است. در این ماسک همچنین یک کیت ضد کدری M1 ویک لنز چشمی ضد نور شدید M2 تعبیه شده است و هوای باز دم از طریق راه های خروجی واقع در زیر چانه خارج می‌ شود.

ماسک های سری M25
ماسک های محافظ M25 و M25A1 برای حفاظت از سیستم تنفسی شخص در مقابل عوامل شیمیایی به کار برده می شود. اجزای ماسک M25 عبارتند از یک صورت بند، یک لوله خرطومی شکل، یک فیلتر M10A1 ،یک کیت ضد کدری ( ضد تاری ) M1 و یک حامل ماسک. به وسیله یک رابط قوطی فیلتر به یک مخزن متصل می شود.از طریق یک میکروفن
که بر روی صورت بند ماسک قرار گرفته و شخص می تواند با دیگر سرنشینان از طریق رادیوهای AN/VRC-12 و AN/PRC-25 موجود در خودروهای جنگی ارتباط بر قرار کند.
ماسک M25 فرم اصلاح شده ماسک تانک مدل M14A2 است. ماسک M25A1 شبیه ماسک M25 است و تنها تفاوت، گیره های بندهای قسمت فوقانی آن ها است.

ماسک های محافظ M40 و M42
این ماسک ها در آینده جایگزین ماسک های رایج خواهد شد. ماسک M40 جایگزین ماسک M17 شده و به عنوان ماسک حفاظت کننده عملیاتی اصلی به کار خواهد رفت. یک مدل از ماسک M40 جایگزین ماسک M9A1 خواهد شد. این ماسک برای حفاظت جامع در مقابل عوامل سمی TAP مورد استفاده قرار می گیرد. ماسک M42 جایگزین ماسک M25A1 خواهد شد. این ماسک توسط سرنشینان وسایل نقلیه محافظت شده، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ماسک M40 و M42 طوری طراحی شده اند که سربازان را درحالت بخار و آئروسل و نیز ذرات رادیو اکتیو معلق در میدان نبرد محافظت می¬کنند. این ماسک ها همانند ماسک های سری M17 دارای دو لنز چشمی ثابت و انعطاف ناپذیر، خمیدگی دور صورت بند و فیلتر قابل تعویض جلوی دهان هستند. محل ورود و خروج صدا بر روی این ماسک ها در جلو و کنار وجود دارد. محل خروج بازدم لوله ای برای نوشیدن مایعات، حفره قرار گرفتن بینی، سربند و محافظ های خارجی لنزها نیز قرار گرفته اند.

ماسک M43 ( ماسک هلی¬کوپتر AH-64 )
این ماسک ابتدا تنها برای هلی کوپتر AH-64 طراحی شده بود اما هم اکنون برای کلیه کارهای هوانوردی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماسک طوری طراحی شده که بتواند جایگزین مناسب ماسک M24 شود.
ماسک M43 شامل قسمت های زیر است:
یک صورت بند کیپ شونده با لنزها جهت دیدن سر پوش کاملاً پوشش دهنده: یک قطعه معلق در قسمت جمجمه سر، یک توزیع کننده هوای تنفسی، روپوش محافظت کننده از مواد شیمیایی برای حفاظت مچ ها، بازوها، پاها و بدن فرد در مقابل عوامل شیمیایی مایع، گازی و عوامل بیولوژیکی طراحی شده و حداقل شش ساعت بدن فرد را در مقابل عوامل مایع محافظت می کند. این نوع رو پوش برای تمام
نیروهایی که لباس محافظت‌کننده خاصی برای آن ها در نظر گرفته نشده، قابل استفاده است.

ماسک M-95
ماسک جنگ نوین M-95 در سازمان نیروهای ارتش فنلاند موجود است. وزن آن بدون فیلتر 500 گرم است و 50 قطعه مجزا دارد. فیلتر آن 259 گرم وزن دارد و فردی که این ماسک را پوشیده به مدت 48 ساعت نسبت به همه عوامل مرسوم محافظت می‌شود. با امکاناتی برای پوشیدن عینک و نوشیدن آب که مقدار 25% لیتر در دقیقه آب نوشیده می‌شود. ماسک M-95 توسط 6 بند و در مدت کمتر از 10 ثانیه روی سر قرار می گیرد. این ماسک و فیلتر در محدوده ی دمایی 40 تا 40+ به خوبی کار می‌کند و حفاظت در برابر عوامل شیمیایی، بیولوژیک و رادیواکتیو را تامین می‌کند.

ماسک M-80 ایرانی
این ماسک نسبت به ماسک های دیگر ساخته شده سبک تر بوده و درصورت آلوده شدن فیلتر امکان تعویض آن در هوای آلوده وجود دارد و می‌توان لنزهای چشمی را نیز تعویض کرد. داشتن سیستم صداسنج نیز از خواص و محاسن دیگر ماسک می‌باشد. این ماسک لوله تنفسی مصنوعی نداشته و روپوش محافظ سرما ندارد. در هنگام دویدن به وسیله این ماسک امکان برخورد لوله آب نوش با دهان وجود داشته و از این نظر مزاحمت ایجاد می کند.

منبع:
 


http://www.daneshju.ir/forum/f644/t58241.htm

نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)